Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak znaleźć pracę w zawodzie na studiach, a raczej – od czego zacząć. Czy to aż tak skomplikowane? Oczywiście, że nie! Ale… Od czego zacząć?

Organizacje studenckie

To pierwszy i chyba najłatwiejszy krok, jeśli chcecie zacząć budować swoją karierę zawodową i rozszerzać kompetencje w interesujących Was dziedzinach. Sprawdźcie, jakie organizacje studenckie/koła naukowe działają na uczelni i jakie projekty organizują w ramach swojej pracy. Uwierzcie, jest ich naprawdę dużo, a zakres działalności koła naukowego nie ogranicza się tylko i wyłącznie do jednego aspektu. Nie wierzycie? W takim wypadku, przedstawię Wam przykład z życia (i to mojego!): na początku studiów zapisałam się do koła naukowego zrzeszającego studentów psychologii stosowanej (będąc na studiach marketingowych, podkreślam!). W ramach działalności koła rokrocznie organizowana jest konferencja naukowa z udziałem najlepszych coachów i trenerów w Polsce, w którą oczywiście się zaangażowałam – a jak! Przez osiem miesięcy działałam prężnie w dziale marketingu, co pozwoliło mi na zdobycie praktycznej wiedzy, poszerzenie kompetencji, a co najważniejsze – rozwinięcie swojego CV. Jaki był efekt? Tuż po zakończeniu projektu zostałam nominowana na koordynatora całej sekcji promocji podczas następnej konferencji, a co więcej – dostałam propozycję pracy jako specjalista do spraw marketingu w bardzo dobrej firmie. Opłacało się?

Łap staż!

Tak, dosłownie – łap! Na rynku działa wiele instytucji, które aktywnie poszukują młodych osób, chętnych na odbycie stażu. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Odpowiedź jest prosta. W tym wypadku managera nie będzie interesowało wasze doświadczenie zawodowe, a chęć zdobycia nowych umiejętności i pozytywne nastawienie. Wy natomiast będziecie mieli możliwość poznania specyfiki pracy i rozszerzenia swoich kompetencji. Co więcej, po zakończeniu stażu w Waszym CV pojawi się ciekawa pozycja, którą będziecie mogli pochwalić się przed potencjalnym pracodawcą, a także – referencje. W tym zakresie mam dla Was dwie wskazówki:

  1. Jeśli istnieje firma, w której interesowałoby Was odbycie stażu, jednak nie podaje ona publicznie informacji o poszukiwaniu praktykantów – nie poddawajcie się i wyślijcie swoją aplikację. Szansa na to, że Wasza propozycja zostanie rozpatrzona pozytywnie jest większa, niż może Wam się wydawać!
  2. Skupcie się na więcej niż jednym stażu. Po zakończeniu praktyk warto jest “rozglądać się” za następnym miejscem, w którym będziecie mogli poszerzać swoją wiedzę. Pozwoli Wam to na zdobycie kolejnych ciekawych pozycji do CV oraz referencji, które są niezwykle istotne.

Zostań NGO’sem!

Jak? A no tak! Poszperajcie w internecie na temat organizacji pozarządowych, które działają w Waszym mieście. Nie musicie ograniczać się tylko i wyłącznie do działalności charytatywnej, a o wszelkich projektach, które chętnie angażują wolontariuszy. Przykładem może być chociażby Fundacja OFF Camera czy Stowarzyszenie Wiosna, organizujące Szlachetną Paczkę. Jedną z takich organizacji jest także sama Fundacja Impossible, w ramach której przygotowujemy dla Was obecnie Targi Zawodów – dlatego jeśli czytacie ten artykuł i chcecie zacząć zmieniać swoje życie i budować karierę zawodową, możecie napisać do nas w każdej chwili, na pewno uda nam się stworzyć razem coś wspaniałego! Jaki będziecie mieć pożytek z działalności w NGO? Gwarantuję Wam, więcej niż jeden! Poznacie ciekawe osobowości, zaznajomicie się ze specyfiką pracy projektowej oraz… zrobicie coś niesamowitego! Pożytek jest jeszcze jeden, i to bardzo wyraźny: jeśli wykażecie swoje zaangażowanie, bardzo prawdopodobne, że przy kolejnym tego typu projekcie Wasz udział w nim będzie zdecydowanie większy!

Nie bój się i networkuj

Znacie określenie networkingu? Jeśli jeszcze nie, wdrożcie się w ten temat niezwłocznie po przeczytaniu artykułu! W każdym większym mieście działają grupy networkingowe, w których to ludzie wymieniają się kontaktami i nawiązują znajomości biznesowe. Zazwyczaj takie spotkania mają formy śniadań czy brunchu. Chociaż zazwyczaj są to spotkania zamknięte, istnieją także takie, na które może przyjść dosłownie każdy. Bardzo często są one połączone z ciekawą prelekcją czy mini-warsztatem, który kierunkuje obecnych na daną kwestię. Dlaczego warto pojawiać się na tego typu spotkaniach? To proste – możecie poznać na nich swoich przyszłych pracodawców, nawiązać ciekawe i długofalowe relacje i zaznajomić się ze środowiskiem biznesowym. Nie stracicie nic, oprócz kilku wizytówek. 🙂 A zyskacie o wiele więcej!