Jak wybrać zawód, w którym się spełnisz

Czym kierować się wybierając zawód?

W pracy spędzamy większość swojego życia, a wybór zawodu nie jest łatwy. Co brać pod uwagę określając kierunek rozwoju zawodowego?

Krok 1 – Obecna sytuacja, poznaj siebie

Krok 2 – Do czego masz „dryg”?

Krok 3 – Twoja wizja

Krok 4 – Zbadaj opcje

Obecna sytuacja, poznaj siebie

Co lubisz robić? Co potrafisz?

Pytania wydają się bardzo proste, jednak wiele osób ma trudności w określeniu tego, co lubi i co potrafi robić. Zastanów się nad sytuacjami, w których coś robiłeś i dawało ci to satysfakcje. Być może lubisz słuchać innych, lubisz organizować wydarzenia, występować na forum, rysować, naprawiać różne rzeczy…  Tych sytuacji może być wiele – skup się na tych doświadczeniach, w których się sprawdzałeś.

Ćwiczenie: Wypisz 25 sytuacji z twojego życia, w trakcie których świetnie sobie poradziłeś i które sprawiły, że czułeś się spełniony. Znajdź konkretne przykłady sytuacji, których doświadczyłeś, zadań, które wykonałeś itd. Wybierz 7, które cenisz najbardziej – spróbuj znaleźć w nich wspólne elementy – coś, co wszystkie te przykłady łączy – i odnieś je do życia zawodowego.

Do czego masz „dryg”?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich predyspozycji. Być może czynności, które wykonujesz, są dla ciebie tak naturalne, że nie zastanawiasz się nad tym. Pomyśl, w jakich kwestiach zwracają się do ciebie znajomi. Być może jesteś dobrym słuchaczem, organizatorem różnych wydarzeń, negocjatorem, liderem grupy lub obserwatorem – zapytaj innych, co cennego w tobie widzą. Możesz otrzymać od nich naprawdę ciekawy feedback.

Twoja wizja

Ćwiczenie: Wyobraź sobie, że jutro rano odbierasz telefon i ktoś mówi ci, że chce, żebyś pracował na danym stanowisku. O jakiej ofercie pracy słyszysz, że czujesz tak ogromną radość?

Wyobraź sobie taką wiadomość! Może nie masz jeszcze w głowie konkretnego zawodu, ale wiesz, że to np. praca biurze, w dużej firmie, może to praca z drugim człowiekiem albo oferta własnego biznesu. Być może widzisz siebie w roli nauczyciela, doradcy, informatyka, analityka…

Jeżeli sprawia ci trudność wyobrażenie sobie zawodu, w którym czułbyś się dobrze, wypisz sobie zawody, w których na pewno siebie nie widzisz. Jest to zapewne cenna wskazówka, w jakim zawodzie na pewno nie chciałbyś pracować.

Zbadaj opcje

Zbadaj rynek pracy pod kątem swoich oczekiwań. Sprawdź, czego oczekują pracodawcy na danym stanowisku. Jakich umiejętności twardych i miękkich potrzebujesz, aby wykonywać dany zawód? Pamiętaj, że zawsze możesz pracować nad swoimi umiejętnościami i się rozwijać, a tego, czego jeszcze dzisiaj nie umiesz, możesz się nauczyć. Przejrzyj ogłoszenia o pracę i zorientuj się, jakie są wymagania, aby pracować na danym stanowisku.

Sprawdź, jak wygląda rynek pracy w miejscu, w którym chcesz pracować. Miejsce zamieszkania jest jednym z czynników wpływających na wybór zawodu. Sprawdź, jak wygląda prognoza zawodu dla obszaru, w którym się znajdujesz. Jest to wskazówka określająca, jakich zawodów na rynku jest za dużo, a jakich za mało. Pamiętaj również o tym, że dzisiaj możesz pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie. Na rynku są dobrze prosperujące biznesy online, być może to droga dla ciebie.

Raport dotyczący sytuacji na rynku: https://barometrzawodow.pl/

Jeżeli nie wiesz, jak wygląda rzeczywistość pracy w danych zawodzie, zwróć się do osób, które już w tym zawodzie pracują. Zapytaj, jakie są wady i zalety pracy na tym stanowisku. Zbierz wiele opinii i wypośrodkuj je. Może być tak, że ktoś wypowiada się w bardzo negatywny sposób tylko dlatego, że nie lubi swojej pracy. Sprawdź, jak inni dotarli do miejsca, w którym są. Zapytaj o ich rozwój kariery zawodowej oraz o to, jakie działania podjęli, by znaleźć się na danym stanowisku. Mogą to być bardzo cenne wskazówki.  

Czy wiesz, że…

Istnieje wiele narzędzi do badania swoich predyspozycji. Niektóre są płatne, ale wiele z nich możesz wykonać bezpłatnie. Jednym z takich narzędzi jest np. Test Osobowości  NERIS Type Explorer®, dostępny pod linkiem: https://www.16personalities.com/pl

Każdy człowiek ma 5 talentów – czy potrafisz wymienić swoje? Możesz je sprawdzić wykonując Test Gallupa (narzędzie płatne).

Osoby mające zawód, który przynosi im dużą satysfakcję osiągają trzykrotnie lepsze wyniki. Jaki zawód da ci najwięcej satysfakcji? Sprawdź, wykonując Kwestionariusz Harrison Assessments  (narzędzie płatne).

O Autorze

Aneta Czajkowska

Trener Kompetencji Miękkich / Coach Kariery

Z wykształcenia magister pedagogiki. Ukończyłam studia podyplomowe „Trener i Coach w biznesie, edukacji i administracji publicznej”. Prowadzę własną działalność, w której pracuję z osobami, które nie czują satysfakcji z życia zawodowego i szukają swojego kierunku rozwoju. Pomagam odkryć innym swoje mocne strony, predyspozycje i talenty. Praca z drugim człowiekiem to coś, co motywuje mnie do działania.