Na trasie do zawodowego spełnienia!

Jeżeli czytasz ten tekst Internetowy przybyszu, oznacza to, że albo zapisałeś się na Coaching Kariery albo jesteś o krok od dokonania tego bardzo ważnego kroku na ścieżce swojej kariery 🙂 Prawdopodobnie zastanawiasz się czym w ogóle jest Coaching Kariery? Jak się do niego przygotować? Co dalej powinieneś zrobić? I jak spotkania będą wyglądały w praktyce?
W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przedstawiających w pełnej krasie prawdziwe oblicze Coachingu. Miłej lektury!

Zapewne każdy z Was słyszał już o tym, że realia rynku oraz zupełnie inne oczekiwania względem samej idei pracy zarobkowej spowodują, że współczesna młodzież zdecyduje się na wielokrotną zmianę firmy i wykonywanego zawodu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twoje wybory były podejmowane w sposób świadomy oraz w zgodzie z Twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami. Jedną z najskuteczniejszych form wsparcia w nauce podejmowania takich decyzji jest Coaching Kariery, który od czterech lat oferujemy wszystkim osobom borykającym się z zawodowymi dylematami.

Dzięki Coachingowi Kariery masz szansę na zrozumienie siebie samego, swoich celów, możliwości oraz Twoich własnych umiejętności. Ta wiedza, okazuje się, jest niezbędna aby trafnie podejmować decyzje dotyczące kariery. Być może uda Ci się przekuć marzenia w konkretny plan i podjąć wysiłek aby go zrealizować.

Na czym polega Coaching?

Musisz być świadomy tego, że Coaching sam w sobie nie jest jednorazowym spotkaniem, a długotrwałym procesem. Koncentruje się na rozwoju kariery, życiu zawodowym, zmianie kariery lub upragnionym awansie. Wiąże się to z tym, że jedno spotkanie nie jest w stanie wprowadzić spektakularnych zmian w Twojej karierze. Daj sobie czas, daj go również Coachowi na poznanie siebie. Jego najważniejszym zadaniem jest odkrycie Twojej wiedzy i potencjału oraz tego co Cię najbardziej motywuje. Są to niezbędne informacje, które pozwolą Ci zrozumieć siebie. Najlepszą strategią, na wyciągnięcie dla siebie jak najwięcej z Coachingu jest pełna otwartość i szczerość. Taka postawa jest gwarancją zbudowania owocnej relacji opartej na zaufaniu i konkretach. Podczas spotkań Coach będzie zadawał Ci precyzyjne pytania, których celem jest uporządkowanie i zrozumienie wiedzy o sobie, a w konsekwencji wyznaczenie planu na przyszłość. Podręczniki nazywają relację między Uczestnikiem a Coachem partnerską. Dlatego właśnie angażuj się w spotkanie i nie unikaj odpowiedzi na zadawane pytania.

Wykorzystaj w pełni Wasz wspólny czas, a przekonasz się jak zaprocentuje to, kiedy zaczniesz wdrażać w życie wypracowany na sesjach plan.

Kin jest Coach?

Osobą, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu, używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi jak również innych osób jeśli zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego, jak każdy inny człowiek ma swoje zainteresowania, które mogą okazać się wspólne dla Waszej dwójki. Jednak pamiętaj, że pomimo tego, Coach nie będzie sugerował i podpowiadał Ci gotowych rozwiązań:)


Warto pamiętać o kilku kwestiach.

Coaching nie jest doradztwem zawodowym, a zadaniem Coacha nie jest rozwiązanie Twoich problemów czy podanie Ci gotowych rozwiązań. Twoje życie jest tylko i wyłącznie w Twoich rękach, sam decydujesz o tym, w którym kierunku pójdziesz i jakie decyzje podejmiesz.

Wszystkie informacje jakie Coach będzie o Tobie posiadał wykorzysta tylko po to abyście razem mogli analizować obecną sytuację oraz wspólnie stawiać i realizować nowe cele. Wszystko zostanie między Wami, nikt nie sporządzi z Waszego spotkania raportu czy sprawozdania, które komuś udostępni. Twoja prywatność będzie zabezpieczona na najwyższym poziomie.

Istotą całego procesu jest osiągnięcie przez Ciebie poczucia spełnienia oraz satysfakcji w sferze zawodowej, co jest ważnym aspektem bycia człowiekiem zwyczajnie szczęśliwym.:)

Źródło:
International Coaching Federation

Coaching Review” 1/2012 Kwartalnik Centrum Coachingu Akademia Leona KoźmińskiegoRybczyńska K., Zubrzycka-Nowak M., Monostori S., Czym jest coaching prawdy i mity, GWP, Gdańsk 2018

O Autorze

Michał Skwarek

Koordynator 4. edycji Coachingu Kariery

Student zarządzania kulturą i mediami. Value & content Manager w Targach Zawodów. Koordynator 4. edycji Coachingu Kariery. Posiada doświadczenie w zakresie marketingu i PR oraz zarządzaniu eventami. W Targach Zawodów dba o najwyższą jakość wiedzy dostarczanej odbiorcom. Student zarządzania kulturą i mediami. Prywatnie miłośnik kina.