Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

Wielu z Was zapewne zastanawia się, czego może spodziewać się na swojej pierwszej rozmowie o pracę. Chociaż każda z tego rodzaju rozmów przebiega zupełnie inaczej, podpowiadamy Wam, jak właściwie się do niej przygotować, aby zrobić najlepsze wrażenie, a co za tym idzie – szybko i sprawie przekonać do siebie rekrutera.

 • Research firmy i oferty
  Wiele osób zapomina o tym aspekcie, a tak naprawdę to pierwsza kwestia, którą powinniście zrobić po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego jest aż tak istotna? Podczas rozmowy naturalnie pojawią się pytania odnośnie specyfiki firmy, w której potencjalnie możecie zostać zatrudnieni i chociaż nie będą to szczegóły – powinniście zaznajomić się z daną profesją oraz bazą kluczowych klientów i partnerów. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z ofertą, na jaką aplikowaliście. Bardzo prawdopodobne, że jeśli jesteście w trakcie poszukiwania pracy, wysyłacie dużą ilość CV. Dlatego też warto poświęcić pięć minut i przypomnieć sobie szczegółowe wymagania dotyczące stanowiska, na jakie aplikujecie oraz zapoznać się z obowiązkami czy udogodnieniami. Będzie to dla Was korzystne także w sytuacji, kiedy pojawią się negocjacje dotyczące warunków zatrudnienia.
 • CV – co w nim jest?!
  Kolejna kwestia, która choć często pomijana, jest niezwykle istotna. Przeczytajcie swoje CV, zwłaszcza, jeśli Wasze kompetencje są bardzo szerokie i możecie pochwalić się specjalnymi umiejętnościami czy certyfikatami. Przypominając sobie najważniejsze aspekty przed rozmową, będziecie w stanie podkreślić swoje zdolności lub w łatwy sposób odnieść się do nich w jej trakcie. Dzięki temu zwrócicie uwagę rekrutera nie tylko na kwestie swojego profesjonalizmu, ale też potwierdzicie prawdziwość i rzetelność swojego CV.
 • Trudne pytania
  Przygotujcie się emocjonalnie na to, że podczas rozmowy pojawią się pytania, które nie będa dla Was komfortowe. Najważniejsze w takich sytuacjach jest opanowanie i budowanie racjonalnych, spójnych i poprawnych merytorycznie odpowiedzi. Pamiętajcie, że rekruterzy to osoby, które mają rozwinięte kompetencje w zakresie odczytywania mowy ciała i nierzadko są świetnymi obserwatorami. Nie warto więc zapętlać się w kłamstwa czy nawet delikatne oszustwa. Znacznie lepiej, jeśli w takiej sytuacji zastosujecie mowę korzyści lub ograniczycie swoją odpowiedź do koniecznego minimum. Dobrym rozwiązaniem jest także zebranie informacji od znajomych lub osób z konkretnej branży na temat tego, jakich pytań możecie się spodziewać. Pozwoli Wam to na przećwiczenie potencjalnego schematu odpowiedzi i zmniejszy stres przed rozmową.
  → Więcej o mowie korzyści oraz rodzajach pytań, jakie pojawiają się na rozmowach rekrutacyjnych, będziecie mogli przeczytać na naszym blogu już niebawem.
 • Wygląd dopasowany do kultury organizacji
  Nie da się ukryć tego, jak istotne jest pierwsze wrażenie. Oczywistym jest także fakt, że na rozmowę rekrutacyjną należy ubrać się ADEKWATNIE. Ale co to “adekwatnie” oznacza? Odpowiednie dopasowanie! Nie warto ubierać się na każdą rozmowę według jednego, narzuconego sobie odgórnie dress code’u. Znacznie lepiej, jeśli dostosujecie swój ubiór do miejsca, do którego się wybieracie. Zawsze zbadajcie w tym zakresie kulturę organizacji oraz sposób postrzegania pracownika, a także wymagania. W tym aspekcie możecie postawić również na delikatny akcent, który wyróżni Was na tle innych osób aplikujących na dane stanowisko. Pamiętajcie – rekruterzy zazwyczaj przeprowadzają kilka rozmów dziennie, warto więc wyróżniać się na tle innych i zadbać o to, aby zapamiętał właśnie Was!
 • Pytaj bez skrępowania!
  Dobrym rozwiązaniem będzie także, jeśli przed rozmową przygotujecie sobie pytania na tematy, które interesują Was w odniesieniu do potencjalnego miejsca pracy. Wykaże to Wasze zainteresowanie organizacją i z pewnością zwróci uwagę rekrutera. Jakiego typu pytania możecie zadać? Na przykład o specyfikę zespołu, w którym mieści się Wasze stanowisko. Wszelkiego typu pytania dotyczące struktury organizacji bądź doprecyzowanie danych przedstawionych w ofercie pracy będzie pozytywnie odebrane przez rekrutera.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek okaże się dla Was pomocne i sprawi, że pierwsza rozmowa rekrutacyjna nie będzie taka straszna, jak mogłoby się wydawać. 🙂 Czekajcie na kolejne artykuły z szybkimi tipami z naszej strony!

Przez |2018-10-30T20:26:56+00:00Wrzesień 5th, 2018|Blog|0 Komentarzy

Zostaw Komentarz

Zamów rozmowę!

Zostaw nam kontakt do siebie, chętnie opowiemy więcej o projekcie.

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl